Wycieczka do Skansenu w Sierpcu

Dnia 12 marca przedszkolaki z grupy Krasnale, Misie i Żabki wybrały się na wycieczkę do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Po powitaniu przez przewodnika dzieci udały się na warsztaty, podczas których wykonywały palmy wielkanocne i pisanki. Grupa zasiadła do przygotowanych stołów, na których znajdowały się materiały potrzebne do wytworzenia palm wielkanocnych. Nad wszystkim czuwała pani instruktor, która nadzorowała prace podopiecznych.
W trakcie warsztatów dzieci zapoznały się z materiałami, jakich używano do tworzenia palm, ich znaczeniem symbolicznym oraz rolą, jaką odgrywały w kulturze ludowej. Następnie uczyły się malować jajka metodą nakładania wosku i barwienia oraz poznały najpopularniejsze barwniki i metody ich uzyskiwania. Każdy mógł wziąć swoje dzieła do domu, by pochwalić się nimi przed rodzicami.
Dużą frajdą była przejażdżka wozem konnym, podczas której podziwialiśmy malowniczą panoramę skansenowskiej wsi- dawne gospodarstwa wiejskie, pola, ogrody i młyn oraz część budynków i terenów, które nadawały całemu krajobrazowi barw. Po przejażdżce wybraliśmy się na zwiedzanie powozowni. Naszym oczom ukazały się stare konne wozy, stroje. Następnie udaliśmy się do dworku szlacheckiego, gdzie oglądaliśmy starodawne wyposażenie domu. Naszą uwagę przykuły kaflowe piece, łóżka i dywany ze skór. Kolejnym obiektem, który zwiedziliśmy, były chłopskie chaty i szkoła. Zwróciliśmy uwagę na podłogi, słomiane sienniki na łóżkach oraz inne sprzęty domowego użytku.
Ostatnim punktem naszej wycieczki był obiad w karczmie. Po spożyciu pysznego posiłku zmęczeni, ale szczęśliwi udaliśmy się w drogę powrotną do przedszkola. Pobyt w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń i emocji.

 

 

GALERIA

 

 

« powrót