Zajęcia arteterapeutyczne

Bardzo aktywne życie zawodowe rodziców, uwarunkowania genetyczne, wady rozwojowe mają wpływ na funkcjonowanie dzieci w grupach społecznych. Od lat obserwujemy zwiększający się procent podopiecznych z różnymi dysfunkcjami sfer fizycznej i psychicznej. Rodzice często proszą o zajęcia, które pomogłyby poprawić relacje dzieci z rówieśnikami, nauczyć kontrolować emocje, umocnić poczucie bezpieczeństwa czy pomóc w uśmierzeniu bólu po stracie ukochanego zwierzątka lub członka rodziny.

 

      Arteterapia to nauka pozwalająca w zupełnie inny, kontrolowany sposób oddziaływać na dziecko, które dosięgają różne problemy zdrowotne czy niepotrafiącego walczyć z  zaburzeniami  sfery emocjonalnej .

Działania arteterapeutyczne pozwolą na:

  • podejmowanie aktywności artystycznych celem wzmocnienia sprawności fizycznych i psychicznych,
  • zbliżanie do konfliktu – obrazy złości, pożegnania, pustki, wyładowanie agresji w postaci ruchu, śpiewu, tańca, działań plastycznych, zabawa kolorami.
  • konfrontacja z traumą – próba ucieczki przed nią samą,
  • prowadzenie rozmów na tematy dręczące, o przeżywanych dziecięcych problemach,
  • umocnienie poczucia własnej wartości,
  • ogólne zrozumienie i akceptacja takim jakim się jest,
  • reakcja na sygnały badanego -  że jest zmęczony, jestem dumny z wytworów swojej pracy, jestem spokojniejszy, mogę spać w nocy, , nie boję się…
  • relaksacja – odnalezienie w sobie źródeł spokoju, pozytywnego reagowania na dźwięki, rozluźnienie napięcia mięśniowego.

45 minutowe zajęcia odbywają się w jedno-, dwu- i  trzyosobowym składzie raz w tygodniu.

Położenie naszego przedszkola daleko od miastowego zgiełku w pięknym otoczeniu ogrodu, sadu i uprawnych pól pozwalają na zorganizowanie zajęć esteto terapeutycznych, plenerów malarskich. Wsłuchiwanie się w odgłosy przyrody, obserwacja zjawisk w niej zachodzących ma ogromne znaczenie na procesy wyciszania emocji i nabierania pozytywnej energii ziemi.

Prowadząca: mgr Anna Czachorowska – absolwentka Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi kierunku Arteterapia. Nauczyciel rytmiki, muzykoterapii i innowacji muzycznej w przedszkolu „Małolatek”.